Sosyal Medyada 2019’un En Çok Konuşulanları Belli Oldu!

The Brand Age Dergisi için 1 Ocak 2019 – 25 Aralık 2019 aralığını baz alarak hazırladığımız raporda, 2019 yılı içerisinde Twitter, Facebook, Instagram, haber siteleri, forumlar ve Ekşi Sözlük gibi dijital mecralarda yapılan tüm paylaşımlar içerisinde en çok konuşulan kişileri ve etkileşim alan paylaşımları listeledik.

1 Ocak  – 25 Aralık 2019 tarihleri arasında Twitter’da 2 milyar 250 milyon paylaşım yapan Türk kullanıcıların, günlük ortalama 6 milyon tweet attığı görülüyor. Yapılan tüm bu paylaşımların yüzde 24’ü negatif, yüzde 33’ü ise pozitif içeriğe sahip.

Bu paylaşım adetleri değerlendirildiğinde en çok paylaşım oranına sahip ay Eylül olarak karşımıza çıkmaktadır. EYT, atamalar, seçim ve Falcao transferi konuları hakkında yapılan paylaşımların yıl boyunca etkisini gösterdiği görülmektedir. En çok konuşulan konu ise seçim olarak karşımıza çıkmaktadır. Ayrıca, yılın ilk 6 ayında yoğun olarak belediye seçimleri hakkında konuşmaların yoğun olduğu görülmektedir.

2019 yılı boyunca en çok etkileşime geçilen hesapların başında @RTErdogan, @Akparti ve @Ziyaselcuk yer almaktadır. Siyasi isimlerden oluşan listede ünlü müzik grubu @BTS_Twt’te son sıralarda yer almıştır.

Dünya çapında en çok etkileşime geçilen hesaplarda ise 900 Milyonluk hacim ile @Bts_twt, @realDonaldTrump’tan daha fazla konuşulmuştur.

Yılın en çok kullanılan etiketlerinde ise #EmeklilikteYaşaTakılanlar ilk sırada yer almıştır. #Survivor2019 geçen yıllarda olduğu gibi en çok konuşulan program olarak ikinci sırada yerini almış ve ardından seçim döneminden itibaren kullanılan #HerşeyÇokGüzelOlacak etiketi üçüncü sıraya girmiştir.

Ps: Retweetler, anlam içermeyen içerikler ve bot paylaşımlar dahil edilmemiştir.

Global çapta Kulanılan etiketlerde #BTS, #Exo müzik grupları ilk sıralarda yer alırken, #iheartawards, #twitterbestFandom gibi etiketler yine bu gruplarla ilgili olarak listede yer almıştır.

Türkiye’de en çok paylaşım yapılan sitelerin başında Eksisozluk.com 10 Milyonluk hacmi ile yer almıştır. Donanimhaber.com ve Sikayetvar.com bilgi alışverişi ve müşteri şikayetleri yoğunluklu paylaşımlar ile en çok konuşulan siteler arasındadır.

Dünya çapında kullanılan sitelerde ise Çin’in arama motoru Baidu.com, haber paylaşımları yapan Logsoku.com ve blog yazılarının yoğunlukta olduğu Never.com tablonun ilk sıralarında yer almıştır.

2019 yılında Türkiye’nin en çok paylaşım yapan şehirlerinde İstanbul, Ankara, İzmir, Bursa ve Antalya yer almıştır.

Dünya genelinde en çok paylaşım yapan şehirlerde Tokyo, Bangkok, Buenos Aires, New York ve Manila yer almıştır.

En çok kullanılan emojiler Türkiye ve Global çapta aşağıdaki gibidir.

Gıda, giyim, kozmetik, otomobil, inşaat gibi 35 üzeri sektör içerisinden öne çıkan markalarda ise Türk Hava Yolları 944 Bin hacim ile ilk sırada yer almıştır. Telekomünikasyon şirketleri listenin devamında yer alırken, Trendyol beşinci sıraya yerleşerek aşağıdaki tabloyu oluşturmuştur.

Gündemi belirleyen ve yazdıkları ile çok konuşulan gazeteciler içerisinde İsmail Saymaz 2019’un en çok konuşulan ismi olmuştur. İkinci sırada Fatih Portakal, üçüncü sırada ise İsmail Küçükkaya yer almaktadır.

Popüler internet dizilerinden Şahsiyet’in yönetmeni Onur Saylak, yılın en çok konuşulan yönetmeni olmuştur. Organize İşler: Sazan Sarmalı filmi ile Yılmaz Erdoğan en çok konuşulan ikinci yönetmen olurken, Cinayet Süsü filmi ile Ali Atay üçüncü sırada yer almıştır.

Yılın en popüler teknik direktörlerinin ilk sırasında Fatih Terim yer alırken, Ersun Yanal ikinci ve Şenol Güneş üçüncü sırada listede yer almıştır.

Transfer haberinden itibaren futbol severlerin gündeminde yer almaya başlayan Falcao, Türkiye listesinde en çok konuşulan isim olmuştur. Yine Galatasaray kadrosundan Feghouli ve Fenerbahçe’den Vedat Muric en çok konuşulan diğer isimlerdir.

Dünya genelinde ise Messi, 55 Milyon paylaşım ile en çok konuşulan isim olmuştur. Ronaldo ve Neymar listenin ilk üçünde yer alan diğer isimlerdir.

Box, basketbol, karete, jimnastik, yüzme ve halter gibi birçok spor dalında öne çıkan isimlerde Fenerbahçe’den Nando de Colo ilk sırada yer alırken, ING basketbol liginde yer alan Shane Larkin ikinci sırada yer almıştır. Milli güreşçimiz Rıza Kayaalp en çok konuşulan üçüncü isim olmuştur.

Yabancı sporcularda ise efsane basketbolculardan Lebron James 31 Milyon hacim ile ilk sırada yer almaktadır. Kevin Durant ikinci sırada yer alırken, tenisin en iyilerinden Roger Federer üçüncü sırada yer almıştır.

2019 yılının en çok konuşulan takımlarında ise Galatasaray 11 Milyona yakın hacmi ile ilk sırada yer almıştır. Fenerbahçe listede ikinci sırada yer alırken, Trabzonspor üçüncü sırada yer almıştır.

Sosyal medya gündeminden düşmeyen siyasetçilerin başında Recep Tayyip Erdoğan yer alırken, 500 Bine yakın hacim farkı ile Ekrem İmamoğlu ikinci sırada yer almıştır.

En çok konuşulan bilim insanlarının listesinde İlber Ortaylı 89 Bin ile ilk sıradadır. Meteroloji ve afet yönetimi profesörü Mikdat Kadıoğlu ikinci sırada yer almıştır.

Popülerliği gün geçtikçe artan e-spor takımlarının başında Galatasaray 621 Bin hacim ile ilk sırada yer almıştır. Fenerbahçe ikinci sırada yer alırken, Beşiktaş üçüncü sırada yer almıştır.

Bilgisayar ve mobil oyunlar ile ilgili içerikleri ve e-spor turnuvaları ile isimlerini duyuran oyuncuların başında Ferit Karakaya yer almıştır. Kaan Atıcı, Muhammed Işık, Cantuğ Özsoy ve Cem Karakoç ile yukarıdaki tablo oluşmuştur.

Youtube’da birbirinden farklı içerikler ile hem eğlendiren hem düşündüren fenomenler arasında Danla Biliç ilk sırada yer almıştır. Sinema dünyasına da giriş yapan isimlerden Enes Batur ikinci sırada yer alırken, Oğuzhan Uğur üçüncü sırada yer almıştır.

Hercai dizisi, oyuncu kadrosu ve sürükleyici bölümleriyle hakkında en çok paylaşım yapılan dizi olurken, Sen Anlat Karadeniz yıla damga vuran ve çok konuşulan senaryosu ile ikinci sırada yer almıştır.

2019 Ocak ayından itibaren hepimizi televizyon başına toplayan kanallardan en çok konuşulanı ATV omuştur. İkinci sırada Star ve üçüncü sırada Fox gelmektedir.

2019’un en çok izlenen programlarının sunucularından Müge Anlı ilk sırada almıştır. Kenan İmirzalıoğlu ise Kim Milyoner Olmak İster yarışması ile ikinci sıradan listeye girmiştir

Kendilerine özel dizileri ile televizyon dizileri kadar konuşulan internet kanallarının başında Netflix büyük farkla yer almaktadır. Digiturk ikinci sırada yer alırken Blu Tv üçüncü sırada listeye girmiştir.

Popüler televizyon programlarında Survivor her yıl olduğu gibi 2019’da da en çok konuşulanlar listesinin başında yer almıştır. Master Chef ikinci sırada listeye girerken, Müge Anlı ile Tatlı Sert yılın en çok konuşulan üçüncü programı olmuştur.

Oyunculukları ve özel hayatları ile dillerden düşmeyen isimlerin başında Kıvanç Tatlıtuğ ve Akın Akınözü yer almaktadır. Can Yaman üçüncü sıradan listeye girmiştir.

Kadın oyuncuların başında ise Elçin Sangu yer almıştır. Ebru Şahin ikinci sırada yer alırken Hazal Subaşı üçüncü sırada listede yer almıştır.

Şarkılarının yanında sosyal sorumluluk projeleri ile gündeme gelen Haluk Levent 2019 yılının en çok konuşulan sanatçısı olmuştur. Cem Yılmaz ikinci sırada yer alırken, Gökhan Özoğuz üçüncü sırada en çok konuşulan sanatçılardır.

Son yıllarda popülerliği artan rap dünyasında en çok konuşulan isim Ben Fero olmuştur. Norm Ender ikinci sırada listeye girerken, Sagopa Kajmer üçüncü sırada yer almıştır. #Susamam çalışması ile Sarp Palaur dördüncü sırada yer almıştır.

Vizyona girmeden konusu ve oyuncuları ile konuşulmaya başlayan filmlerin başında Şampiyon gelmektedir. Karakomik Filmler listenin ikinci sırasında yer alırken, dünya çapında ses getiren Joker, Türkiye listesinde üçüncü sırada yer almıştır.

Hayatımızın her anında yer alan telefon markalarında Iphone büyük farkla en çok konuşulan marka olmuştur. Huawei 670 Bin ile ikinci sırada yer alırken, Samsung 459 Bin hacme sahiptir.

Popüler iş insanlarında Ali Koç ilk sırada yer alırken, Acun Ilıcalı ikinci sırada ve Nevat Aydın üçüncü sırada en çok konuşulan isimlerden olmuştur.

Dünya genelinde en çok konuşulan iş insanlarının başında Elon Musk 6 Milyon paylaşım ile ilk sırada yer almıştır. Mark Zuckerberg ve Bill Gates yakın oranlar ile en çok konuşulan diğer isimler olmuştur.

 

Araştırma Yöntemi

* Paylaşımlar Ocak 2019 – Aralık 2019 tarihlerini kapsamaktadır.

* Dahil edilen mecralarda Twitter, Facebook, Instagram, Youtube, Haber Siteleri, Bloglar, Forumlar gibi popüler mecralar yer almaktadır.

* Organik verilere ulaşmak için alakasız paylaşımlar (retweet, reply vb) bot hesapların paylaşımları temizlenmiş ve verilere dahil edilmemiştir.

* Siyasi isimler, sponsorluklar ve spor paylaşımları, ilgili kategorileri haricinde kalan bölümlerden çıkarılmıştır.

Araştırılan Kategoriler

* Olaylar

* Reklamlar

* Öne Çıkan İçerikler

* Siyasetçiler

* Televizyon Kanallar

* Diziler

* Filmler

* Sporcular

* Futbolcular

* Sunucular

* Programlar

* Etkinlikler

* İş Adamlar

* E-Spor Takımlar

* Ton Dağılımı

* Şehirler

* Siteler (Forumlar)

* Sanatçılar

* Fenomenler

* Bilim İnsanlar

* Spor Kulüpler

* Gazeteciler

* Teknik Direktörler

* Yönetmenler

* Gazeteciler

* Rap Sanatçılar

* İnternet Kanallar

* Oyuncular

* Emojiler

* Kelimeler

* Etiketler

* Hesaplar

* Cinsiyet Dağılımı

 

Adba Analytics Kimdir

Adba Analytics, big data içerisinde veri analiz konularında Türkiye’nin en etkili yeni nesil dijital medya araştırma şirketidir. 1.5 trilyon’dan fazla paylaşım içeren dünyanın en büyük veri kütüphanesi ile Adba Analytics, yüzlerce marka ve ajansa stratejik iş kararlarında dijital veriden kazanılan iç görüler ile çözümler sunmaktadır.

 


Detaylı bilgi için:

Muhammet Ünal

Adba Analytics

Tel: 0507 701 49 93

info@adbaanalytics.com

www.adbaanalytics.com

Raporun tüm detaylarına ulaşmak için tıklayınız.