2019’un En Popüler TV Kanalları ve Dizileri Belli Oldu!

Sosyal Medya 2019’da Atv ve Hercai dedi!

Adba Analytics, hazırladığımız raporda dijital mecralarda 2019 yılının en çok konuşulan TV kanallarının ve dizilerin sosyal medya hesaplarının takipçi değişimini analiz ettik.

1 Ocak 2019 – 15 Aralık 2019 aralığını baz alarak hazırladığı raporda, 2019 yılı içerisinde YouTube, Instagram, Facebook ve Twitter gibi dijital mecralarda yapılan tüm paylaşımlar içerisinde en çok konuşulan TV kanallarının ve dizilerin sosyal medya hesaplarının takipçi değişimini inceledik.

 

En çok takip edilen ve takipçi kazanan kanal: ATV

TV kanalı, diziler, programlar ve haber kuşaklarının YouTube, Instagram, Twitter ve Facebook’ta 15 Aralık itibarıyla güncel abone sayılarına göre sosyal medya şampiyonu 33 milyonun üzerinde takipçi sayısıyla ATV oldu. Raporda ATV’nin sosyal medyadaki takipçi sayısının, en yakın rakibinden 7,3 milyon daha fazla olduğu ortaya çıktı.

Yıl boyunca kazanılan takipçi sayısının da incelendiği analizde, 2019 boyunca sosyal medya hesaplarında en çok takipçi kazanan TV kanalının da ATV olduğu belirlendi.

Kanalların, resmi TV kanalı, diziler, programlar ve haber kuşaklarının 2019 itibarıyla Youtube, Instagram, Twitter ve Facebook’taki takipçi sayıları şu şekildedir.

Youtube, Instagram ve Facebook’ta en yüksek abone sayısı ATV’ye aittir.

Kanal D’nin Twitter abone takipçisi büyük ölçüde “Çok Güzel Hareketler Bunlar” kaynaklıdır.  TRT 1’in Twitter takipçi sayısında Diriliş Ertuğrull’un (1.4 milyon) payı büyüktür.

 

Kanalların resmi TV kanalı, diziler, programlar ve haber kuşaklarının 2019 itibarıyla Youtube, Instagram, Twitter ve Facebook’taki takipçi kazanım sayıları şu şekildedir.

Youtube, Instagram ve Facebook’ta en yüksek abone sayısına ulaşan ATV’dir.

Fox, TRT 1, Star TV ve Kanal D Facebook’ta takipçi azalışı yaşarken ATV 57Bin ve Show TV 49Bin takipçi kazanmıştır.

Yılın en iyi sosyal medya çıkışı yapan dizisi: Hercai

2019 Mart ayında yayına başlayan Hercai, 2,5 milyona yakın YouTube ve 2 milyona yakın Instagram abonesiyle 2019’da sosyal medyanın en güçlü dizisi olarak, en yakın rakibinin 3 katı abone sayısına ulaştı. Analize göre, yeni diziler arasında en iyi çıkışı Hercai dizisi yaptı.

Hercai aynı zamanda YouTube’da geçtiğimiz yıl en çok abone olunan dizi kanalı olarak, 2 milyonu aşkın abone sayısıyla en yakın rakibinin iki katından fazla takipçiye sahip oldu.

Hercai Youtube’da 2019’da en çok abone olunan dizi kanalı. Dördüncü bölümünün sonunda Hercai Youtube kanalında 1 milyon aboneye ulaşmıştır. Daha önce bu unvan, yine bir ATV dizisi olan Sen Anlat Karadeniz’e aittir.

YouTube’da En çok izlenen içerik: Hercai 1. Bölüm

YouTube’da 2019 yılı boyunca en çok izlenen dizi/program içeriği, 24 milyonun üzerinde sayıyla ATV yapımı Hercai’nin ilk bölümü oldu. Güldür Güldür Show ve Çok Güzel Hareketler 2, Hercai’yi takip etti.

 

Instagram’da en çok takipçi kazanan dizi: Hercai

2019’da yayına başlayıp ilk 10’da yer alan tek dizi Hercai’dir. 26. bölüm sonunda Hercai en çok takip edilen ikinci dizi olmuştur.

Söz, Sen Anlat Karadeniz, Bizim Hikaye 2019 yılında final yapmıştır.

Üçüncü bölümüyle Instagram’da 1 milyon takipçiye ulaşan Hercai’nin rekorunu egale edebilen herhangi bir yapım olmadı.

Liste birincisi Hercai’nin Instagram takipçi sayısı, Afili Aşk’ın dört katıdır.

Hercai 2019’da Instagram’da en hızlı büyüyen dizisi olmuştur.


 Facebook’ta da Şampiyon Hercai

ATV’nin iki yeni dizisi 2019’da Facebook’ta yine en çok abone alan ilk iki dizi olmuştur.

Diriliş Ertuğrul, Söz, Sen Anlat Karadeniz, Çocuklar Duymasın 2019 da final yapmıştır.

Diriliş Ertuğrul’un yayın hayatına başladığı dönemde Facebook Türkiye’de diğer mecralardan çok daha popülerdi. Zaman içinde Facebook bu üstünlüğünü Instagram’a bıraktı.

Twitter’ın En Çok Takipçi Kazananı: Hercai

2019’da yayına başlayan dizilerden sadece Hercai ve Mucize Doktor 2019’da yayınlanan dizi listesine girebildi.

Hercai 2019’da Twitter’daki en popüler dizi oldu.

 

2019 Twitter’da En Hızlı Büyüyen Dizi

Hercai 2019’da Twitter’da da en hızlı büyüyen dizi olmuştur.

Tüm Sosyal Medyada Takipçi Şampiyonu: Hercai

2019’da yayınlanmaya başlayan prime time diziler arasında şampiyon; Hercai.

En Çok Konuşulan Kanal ATV En Çok Konuşulan Dizi Hercai

Hercai 2019’da Sosyal medyada en çok konuşulan dizi oldu. En çok konuşulan kanal ise ATV’dir.

2019 Ocak ayından itibaren hepimizi televizyon başına toplayan kanallardan en çok konuşulanı ATV olmuştur. İkinci sırada Star ve üçüncü sırada Fox gelmektedir. Hercai dizisi, oyuncu kadrosu ve sürükleyici bölümleriyle hakkında en çok paylaşım yapılan dizi olurken, Sen Anlat Karadeniz yıla damga vuran ve çok konuşulan senaryosu ile ikinci sırada yer almıştır.

2019’da En Çok Aranan Diziler

GoogleTrends endekslemesine göre, 2019 yılı içinde Youtube Sanat ve Eğlence kategorisinde en çok aratılan ilk beş dizinin karşılaştırması yapıldığında Hercai, en çok aratılan ve en iyi çıkış yakalayan dizi olmuştur.

* Hercai (19)

* Çukur (17)

* Yasak Elma (10)

* Afili Aşk (7)

* Mucize Doktor (5)

 

GoogleTrends endekslemesine göre, Hercai, Google’da en çok aranan dizi olmuştur. Hercai, perşembe gününün iddialı dizisi Mucize Doktor’dan üç kat fazla ilgi görmüştür.

* Hercai (20)

* Mucize Doktor (7)

* Afili Aşk (5)

* Kimse Bilmez (4)

* Kuzey Yıldızı (2)

2019 Sosyal Medya Şampiyon ATV!

* 2019’un güncel sosyal medya abone/takipçi rakamları üzerinden hem abone sayısı hem büyüme oranları açısından şampiyon kanal, ATV olmuştur.

* ATV’nin sosyal medya hesaplarındaki takipçi sayısı en yakın rakibinden 7.3 milyon daha fazladır. ATV’nin yine Youtube kanallarındaki abone sayısı en yakın rakibinden 4 milyon daha fazladır. Kanalın Instagram hesaplarındaki abone sayısı en yakın rakibinden 1.7 milyon daha fazladır. Facebook hesaplarındaki abone sayısı en yakın rakibinden 1 milyon daha fazladır.

* 2019’da Youtube’da en çok büyüyen ilk 10 dizi içinde ATV dört dizisiyle birinci olmuştur. Instagram’da en çok büyüyen ilk 10 dizi içinde ATV dört dizisi ile birinci olmuştur. Twitter’da ise en çok büyüyen ilk 10 dizisi içinde ATV dört dizisi ile birinci olmuştur.

 

2019’un Fenomen Dizisi Sosyal Medyayı Sallayan HERCAİ!

Sosyal medyada 2019 yılının en büyük çıkış yapan dizi Hercai olmuştur. Hercai 2019’da yayına başlayan prime time dizileri arasında;

* En yakın en yakın rakibinden 3 milyon fazla sosyal medya abonesine sahiptir.

* Youtube abone sayısı en yakın rakibinden 1.5 milyon daha fazladır. Yüzdesel olarak 2.5 katına denk gelmektedir.

* Instagram abone sayısı en yakın rakibinde 1.3 milyon daha fazladır. Yüzdesel olarak 3.5 katına denk gelmektedir.

 

Yeni abone sayısı açısından 2019’da yayını devam eden tüm prime time dizileri içinde Hercai;

* Youtube’da Hercai birinci olup en yakın rakibinden 725 bin daha fazla abone kazanmıştır.

* Instagram’da Hercai birinci olup en yakın rakibinden 1 milyon daha fazla yeni abone kazanmıştır.

* Hercai’nin ilk bölümü, 24 milyonun üzerinde gösterimle “Youtube Rewind” 2019 listesine en çok izlenen Türk dizisi olarak girdi. Hercai ayrıca 2019 Nisan’da Avrupa’nın Twitter’da en çok konuşulan dizi seçildi.

* 2019 yılı içinde Youtube sanat ve eğlence kategorisinde en çok aratılan ilk beş dizinin karşılaştırılmasında “GoogleTrends” endekslemesine göre Hercai en çok aranan ve en iyi çıkış yakalayan dizi olmuştur.

* Yine 2019 yılı içinde yayına başlayan diziler arasında Google Sanat ve Eğlence kategorisinde en çok aratılan ilk beş dizinin karşılaştırılmasında “GoogleTrends” endekslemesine göre Hercai en çok aranan dizi olmuştur. Hercai en yakın rakibinden üç kat daha fazla aranmıştır.

 

Araştırma Yöntemi:

Rapor 2019 yılı Ocak-15 Aralık tarihleri arasında yayınlanmış ve yayınlanmaya devam eden dizi ve programların 15 Aralık itibariyle sosyal medya hesaplarındaki abone sayıları üzerinden hazırlanmıştır. 15 Aralık sonrası yayına giren diziler (Sefirin Kızı ve Hekimoğlu vb.) bu rapor kapsamında değildir.

Raporda kullanılan sosyal medya mecraları popülaritesine göre sırası ile Youtube, Instagram, Facebook ve Twitter’dır.

Raporda altı ulusal kanalın karşılaştırması yapılmıştır. Bu kanallar ATV, Star, Kanal D, Show Tv, Fox Tv ve TRT1 olarak seçilmiştir. Seçimler yapılırken kanalın prime time kuşağında dizi yayına ağırlık vermesi esas alınmıştır. Bu bağlamda TV8 bu raporda kapsam dışı tutulmuştur.

Kanalların sosyal medyada abone sayısı bazında büyüklüğü hesaplanırken kanalın kendi resmi hesabı, dizilerin, haber kuşaklarının, program ve formatların abone sayıları toplanmıştır.

Mayıs 2019’dan itibaren ATV yapım tarafından işletilen hesaplara ek olarak kendi yönettiği hesaplarda açarak işletmeye başlamıştır. Bu rapor hem ATV’nin hem de yapımcının yönettiği hesapların abone rakamlarının toplamından oluşmaktadır.

 

Adba Analytics Kimdir

Adba Analytics, big data içerisinde veri analiz konularında Türkiye’nin en etkili yeni nesil dijital medya araştırma şirketidir. 1.5 trilyon’dan fazla paylaşım içeren dünyanın en büyük veri kütüphanesi ile Adba Analytics, yüzlerce marka ve ajansa stratejik iş kararlarında dijital veriden kazanılan iç görüler ile çözümler sunmaktadır.

 


Detaylı bilgi için:

Muhammet Ünal

Adba Analytics

Tel: 0507 701 49 93

info@adbaanalytics.com

www.adbaanalytics.com

Raporun tüm detaylarına ulaşmak için tıklayınız.