Covid-19 Döneminde Telekomünikasyon Sektörü Gündem ve İletişim Analizi

Ocak ayında Çin’in Wuhan kentinden başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüsü, birçok sektörü olumlu ve olumsuz şekilde etkilemiştir. Kısa süre içerisinde hem dünya genelinde hem de ülkemizde virüsün etkisi hissedilmeye başlanmıştır. Birçok sektör bu virüs salgınına karşı kendi önlemlerini alarak kriz yönetimini başarılı şekilde yürütmüştür. Bu süreci sağlıklı bir şekilde yönetmeyi amaçlayan bazı markalar, müşterilerine karşı sosyal dijital medyada güven tazelemeyi başarmıştır.

Bu raporda telekomünikasyon sektörünün Covid-19 salgını çerçevesinde dijital medyadaki yansımalarını mercek altına alacak, markaların bu dönemde kitlesiyle olan iletişimini inceleyeceğiz.

Raporumuzda cevabını bulacağınız başlıca sorular şu şekildedir:

Dijital medyada telekomünikasyon sektörü hakkında ne kadar paylaşım yapılmıştır, bu paylaşımların kaynağı ve duygusu nedir?

Bu paylaşımlarda Covid-19 virüsünün yeri nedir? Gündemde kendine ne şekilde yer edinmiştir?

Salgın döneminde hangi marka ön plana çıkmıştır? Bu markaların adı salgın ile ne kadar anılmıştır?

Kullanıcılar dijital medyada telekomünikasyon sektörü alanında en çok hangi ürün gruplarını konuşmuşlardır? Bu ürün gruplarının konuşulma oranı geçmişe kıyasla ne durumdadır?

Kullanıcılar ve haber kaynakları dijital medyada telekomünikasyon sektörü ilgili paylaşım yaparken en çok hangi konulara odaklanmıştır? Bu konuların dağılımı nedir? Belirlenen konuların marka özelinde dağılımı nasıl olmuştur?

Kullanıcıların markalar hakkında genel görüşü nedir? Markalar özelinde en çok hangi konular göz önündedir?

Markalar salgın başlangıcından itibaren tüketiciyle ne şekilde iletişim kurmayı tercih etmiştir? Bu iletişimlerin en değerlileri, tüketici gözünde fark yaratan iletişimler hangileridir?

 

Araştırma yapılan mecralar: Forumlar, Bloglar, Yorumlar, Twitter, Youtube, Haber siteleri mecralarında araştırma yapılmış ve Facebook ve Instagram paylaşımları araştırmaya dahil edilmemiştir.

Araştırma tarihi: Rapor 9 Mart – 7 Nisan 2020 (Türkiye)  ve 1 Mart – 7 Nisan 2020 (Global) tarihlerini kapsamaktadır.

Analiz Edilen Markalar: TURKCELL, TÜRK TELEKOM, VODAFONE, BİMCELL, TURKNET, TÜRKSAT, NETAŞ, AT&T, VERIZON, CHINA TELECOM, DEUTSCHE TELEKOM, AMERICA MOVIL

Rapora ulaşmak için tıklayınızCovid-19 Global ve Ulusal Telekomünikasyon Sektörü Gündem ve İletişim Analizi