Covid-19 Döneminde Mobil Telefon Sektörü Gündem ve İletişim Analizi

Çin’de ortaya çıkan Korona virüsünün tüm dünyaya yayılması ile gündelik hayatta büyük değişiklikler yaşanmaya başlamıştır. Bugüne kadar varlığını sürdüren alışkanlıkla, yerini farklı ve yeni tarzlara bırakmaktadır. Dünya’da ve Türkiye’deki tüm sektörler de bu değişimden dolaylı ya da doğrudan etkilenmiş bulunmaktadır. Bu sektörlerden birisi de mobil telefon sektörüdür. Evde geçirilen zamanın artması ve ofis hayatının evlere taşınması ile birlikte mobil telefonlar gündelik hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir.

Bu raporda, mobil telefon sektörü ve sektörde öne çıkan markaların dijital mecralardaki durumu incelenecektir.

Raporumuzda cevabını bulacağınız başlıca sorular şu şekildedir:

Dijital medyada mobil telefon sektörü hakkında ne kadar paylaşım yapılmıştır, bu paylaşımların kaynağı ve duygusu nedir?

Bu paylaşımlarda Covid-19 virüsünün yeri nedir? Gündemde kendine ne şekilde yer edinmiştir?

Salgın döneminde hangi marka ön plana çıkmıştır? Bu markaların adı salgın ile ne kadar anılmıştır?

Tüketiciler dijital medyada sektörde satılan ürünlerden en çok hangilerini konuşmuşlardır? Öne çıkan ürünler hangileridir? Bu ürünlerin konuşulma oranı geçmişe kıyasla ne durumdadır?

Tüketiciler ve haber kaynakları dijital medyada mobil telefonlar ilgili paylaşım yaparken en çok hangi konulara odaklanmıştır? Bu konuların dağılımı nedir? Belirlenen konuların marka özelinde dağılımı nasıl olmuştur?

Tüketicilerin markalar hakkında genel görüşü nedir? Markalar özelinde en çok hangi konular göz önündedir?

Markalar salgın başlangıcından itibaren tüketiciyle ne şekilde iletişim kurmayı tercih etmiştir? Bu iletişimlerin en değerlileri, tüketici gözünde fark yaratan iletişimler hangileridir?

 

Araştırma yapılan mecralar: Forumlar, Bloglar, Yorumlar, Twitter, Haber siteleri mecralarında araştırma yapılmıştır. Facebook ve Instagram paylaşımları araştırmaya dahil edilmemiştir.

Araştırma tarihi: Rapor 9 Mart-21 Nisan 2020 tarihlerini kapsamaktadır.

Analiz Edilen Markalar: Apple, Xiaomi, Samsung, Huawei, Oppo, Nokia, Sony, LG, Realme, Vestel, General Mobile

Rapora ulaşmak için tıklayınız.Covid-19 Telefon Sektörü Araştırması