Covid-19 Döneminde Dayanıklı Tüketim  Sektörü Gündem ve İletişim Analizi

Korona virüsünün en büyük bedeli sağlık olmasına rağmen geleneksel ve dijital medyada konunun ekonomik bedeli de en az sağlık konusu kadar kendine yer edinmiştir. Korona Virüs Salgını nedeniyle ekonominin en önemli öğesi olan üretimde kısıtlamalara gidilmesi kimi ürünlerin fiyatını etkilemiş, kimilerinin piyasa da bulunamamasına neden olmuştur.

Bu raporda kepenklerini indiren ve yara alan sektörlerden biri olan dayanıklı tüketim  sektörünü mercek altına alacak, dijital medyanın bu sektör hakkında ne düşündüğünü öğreneceğiz.

Raporumuzda cevabını bulacağınız başlıca sorular şu şekildedir:

Dijital medyada sektör hakkında ne kadar paylaşım yapılmıştır, bu paylaşımların kaynağı ve duygusu nedir?

Bu paylaşımlarda Covid-19 virüsünün yeri nedir? Gündemde kendine ne şekilde yer edinmiştir?

Salgın döneminde hangi marka ön plana çıkmıştır? Bu markaların adı salgın ile ne kadar anılmıştır?

Tüketiciler ve haber kaynakları dijital medyada dayanıklı tüketim sektörü ile ilgili paylaşım yaparken en çok hangi konulara odaklanmıştır? Bu konuların dağılımı nedir? Belirlenen konuların marka özelinde dağılımı nasıl olmuştur?

Tüketicilerin markalar hakkında genel görüşü nedir? Markalar özelinde en çok hangi konular göz önündedir?

Markalar salgın başlangıcından itibaren tüketiciyle ne şekilde iletişim kurmayı tercih etmiştir? Bu iletişimlerin en değerlileri, tüketici gözünde fark yaratan iletişimler hangileridir?

 

Araştırma yapılan mecralar: Forumlar, Bloglar, Yorumlar, Twitter, Youtube, Haber siteleri mecralarında araştırma yapılmış ve Facebook ve Instagram paylaşımları araştırmaya dahil edilmemiştir.

Araştırma tarihi: Rapor 1 Ocak – 20 Nisan 2020 tarihlerini kapsamaktadır.

Analiz Edilen Markalar: ARÇELİK, SAMSUNG, VESTEL, BEKO, BOSCH, TEFAL, LG, GRUNDIG, KARACA, SCHAFER, KORKMAZ, ARZUM, COOKPLUS

Rapora ulaşmak için tıklayınızCovid-19 - Dayanıklı Tüketim