The Brand Age dergisi için Sosyal Medyada 2018’in En’leri analiz ettik.

We Are Social’ın geçtiğimiz yılın başında açıkladığı verilere göre ortalama bir Türk internet kullanıcısı günde 7 saatten fazla zamanını internete bağlı olarak geçiriyor. Bu veriye e-posta almak ve göndermek, Whatsapp ve sosyal medya platformlarını kullanmak da dahil ediliyor. Her gün internette geçirilen 7 saatin yaklaşık 3 saati de sosyal medya platformlarına ayrılıyor.

1 Ocak – 20 Aralık 2018 tarihleri arasında baz alarak yaptığımız rapora göre Twitter’da 2 milyar 549 milyon paylaşım yapan Türk kullanıcıların, günlük ortalama 7 milyon tweet atmıştır. Yapılan tüm bu paylaşımların %59’u negatif, %41’i ise pozitif içeriğe sahiptir.

En Çok Etkileşim Alan Tweet’ler

1 Ocak 2018 – 20 Aralık 2018 aralığını baz alarak hazırladığımız raporda, 2018 yılı içerisinde Twitter’da yapılan tüm paylaşımlar içerisinde en çok etkileşim alan paylaşımlarını sizler için listeledik.

1- Ersun Yanal
Twitter’da geçtiğimiz yıl en çok etkileşim alan paylaşım Ersun Yanal tarafından Fenerbahçe’ye dönüşü hakkında attığı tweet oldu. Yanal’ın tweet’i, neredeyse yıl biterken paylaşmasına rağmen; 257 binin üzerinde beğeni, 139 binin üzerinde retweet alarak yıl boyunca paylaşılan diğer tüm tweet’leri geride bıraktı.

2- Muharrem İnce
Yaz döneminde yapılan ve tüm ülkeyi ilgilendiren Başkanlık seçimleri Twitter kullanıcılarının da gündemindeydi. Muharrem İnce’nin 24 Haziran’da seçimlerin ardından attığı tweet; 220 binin üzeri beğeni, 86 binin üzerinde retweet alarak en çok etkileşim alan 2. paylaşım oldu.

3- Fenerbahçe SK
Futbol özellikle ülkemizde Twitter’ın en çok konuşulan konularından biri. Fenerbahçe Spor Kulübü’nün, Ersun Yanal’ın Fenerbahçe’ye dönüşünü kutlamak için attığı tweet; 139 binin üzerinde beğeni, 79 binin üzerinde retweet alarak en çok etkileşim alan 3. paylaşım olarak listeye girdi.

En Çok Etkileşime Geçilen Kullanıcılar

1- Recep Tayyip Erdoğan (@RT_Erdogan)
Geride bıraktığımız yılda tıpkı futbol gibi siyaset de Twitter’ın en çok konuşulan konuları arasındaki yerini korudu. En çok etkileşime geçilen Twitter hesabı 43 Milyon ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın resmi hesabı olan ‘’RT_Erdogan’’ hesabı oldu.

2- BTS (@BTS_twt)
Ülkemizde özellikle son yıllarda bir hayli popüler hale gelen Koreli müzik gruplarının resmi hesapları hayranları tarafından sık sık etkileşime geçildi. Koreli müzik grubu BTS de 14 milyonun üzerinde bahsedilme ile en çok etkileşime geçilen 2. hesap olarak listede yerini aldı.

3- Youtube (@Youtube)
Youtube, resmi Twitter hesabının yanı sıra, kendi platformu üzerinden Twitter’da paylaşılan video içerikleri ile de büyük bir hacme ulaşarak 7.7 bahsedilme ile 2018’in en çok etkileşime geçilen 3. hesabı oldu.

En Çok Kullanılan Hashtag’ler

Tweet’lerde kullanılan hashtag’ler 2018 yılında da katlanarak arttı. Özellikle kamuoyunda bilinç ve farkındalık yaratmak için kullanılan hashtag’ler arasında 11 milyon paylaşımla #EmeklilikteYaşaTakılanlar 1. sıraya yerleşirken, 7.7 milyon hashtag ile #Survivor2018 2. sırada, #SiyahBeyazAşk ise 6.2 milyon hashtag ile 3. sırada yer aldı.

2018’in Aylara Göre Mecra Dağlımı


Twitter ve Instagram’da yıl içerisinde yapılan paylaşımlar aylara göre sıraladığında, Twitter’ın açık ara en çok kullanılan mecra olduğu görülüyor. Martayı ise, Instagram’ın kendi içerisinde en çok hacim kazandığı ay olarak karşımıza çıktı.

En Çok Kullanılan Emojiler

Emojiler dijital dünyadaki yazışmalarda jest ve mimikleri ifade etmenin en kolay yolu ve herkesin vazgeçilmezi. Geçtiğimiz yıla damgasını vuran ve diğer emojilerle kıyaslandığında %46 gibi açık ara farkla en çok kullanılan emoji ‘sevinç gözyaşı döken’ emoji oldu.

En Çok Paylaşım Yapılan İller

İstanbul’da yaşayan kullanıcılar yıl boyunca yaptıkları 397 milyon paylaşımla ilk sırada yer aldı. İstanbul’u 58 milyon ile Ankara, 57 milyon ile İzmir takip etti.

En Çok Kullanılan Logolar

Geçtiğimiz yıl Twitter’da en çok paylaşılan logolar analiz edildiğinde Adidas zirvede yer alırken, Adidas’ın ardından Vodafone geldi. Fox TV, beIN Media ve Apple da onları takip etti.

En Çok ‘Online’ Olunan Aylar ve Konuşulanlar

Yılın ilk ayından son ayına, Twitter’da en çok konuşulan gündem içeriklerine baktığımızda Cenk Tosun transferi, Zeytindalı Harekatı, Afrin’deki 11 şehit, Kadınlar Günü, Afrin Merkez’de Türk Bayrağı, Galatasaray şampiyonluğu, Başkanlık seçimleri öncesindeki ‘’Tamam-Devam’’ tartışmaları, Sakarya’da canice bacakları kesilen yavru köpek, 24 Haziran Seçimleri, Bankaların hatalı döviz kuru, 3. Havalimanı’ndaki işçi eylemleri, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı, İGA Havalimanı’nın açılışı, 10 Kasım Atatürk’ü Anma Günü, Ankara’daki tren kazasının yer aldığını görüyoruz.

En Çok Konuşulan Kelimeler

Ülkemizde 2018 yılında atılan tüm tweet’leri analiz ettiğimizde ‘’değil, olsun, güzel, allah, sadece’’ kelimelerinin en sık kullanılan kelimeler olduğu görülüyor.

2018’in Aylara Göre Cinsiyet Dağlımı


Yıl içinde yapılan paylaşımları aylara göre sıraladığımızda, erkek kullanıcıların sosyal medyada daha aktif paylaşım yapıldığı görülmektedir.

Türkiye’de Faaliyette Olan Sektörlerin, 2018 Yılı Sosyal Medya Trendi

Teknoloji ve Bilişim, Tekstil ve Bankacılık ilk sıralarda!

 

Türkiye’de Faaliyette Olan Sektörlerin, Marka Bazlı Sosyal Medya Trendi

2018 Sosyal Medya TV Kanalları Konuşulma Oranları

2018 Yılı Sosyal Medya Dizi ve Programların Konuşulma Oranları

 

Bir sonraki seneye görüşmek üzere 🙂