Covid-19 Döneminde Televizyon-Dijital Yayın Sektörü Gündem ve İletişim Analizi

Ocak ayında Çin’in Wuhan kentinden başlayarak tüm dünyayı etkisi altına alan Korona Virüsü, birçok sektörü olumlu ve olumsuz şekilde etkilemiştir. Kısa süre içerisinde hem dünya genelinde hem de ülkemizde virüsün etkisi hissedilmeye başlanmış ve karantina uygulaması ile evde yaşam önem kazanmıştır. Hal böyle olunca evde eğlence tercihleri arasında olan TV-Dijital yayının kullanıcılar açısından önemi de artmıştır.

Bu raporda Televizyon-Dijital Yayın sektörünün Covid-19 salgını çerçevesinde dijital medyadaki yansımalarını mercek altına alacak, kanalların ve platformların bu dönemde kitlesiyle olan iletişimini inceleyeceğiz.

Raporumuzda cevabını bulacağınız başlıca sorular şu şekildedir:

Dijital medyada Televizyon-Dijital Yayın sektörü hakkında ne kadar paylaşım yapılmıştır, bu paylaşımların kaynağı ve duygusu nedir?

Bu paylaşımlarda Covid-19 virüsünün yeri nedir? Gündemde kendine ne şekilde yer edinmiştir?

Salgın döneminde hangi marka ön plana çıkmıştır? Bu markaların adı salgın ile ne kadar anılmıştır?

Tüketiciler dijital medyada Televizyon-Dijital Yayın sektörü alanında en çok hangi ürün gruplarını konuşmuşlardır? Bu ürün gruplarının konuşulma oranı geçmişe kıyasla ne durumdadır?

Tüketiciler ve haber kaynakları dijital medyada Televizyon-Dijital Yayın sektörü ilgili paylaşım yaparken en çok hangi konulara odaklanmıştır? Bu konuların dağılımı nedir? Belirlenen konuların marka özelinde dağılımı nasıl olmuştur?

Tüketicilerin markalar hakkında genel görüşü nedir? Markalar özelinde en çok hangi konular göz önündedir?

Markalar salgın başlangıcından itibaren tüketiciyle ne şekilde iletişim kurmayı tercih etmiştir? Bu iletişimlerin en değerlileri, tüketici gözünde fark yaratan iletişimler hangileridir?

 

Araştırma yapılan mecralar: Forumlar, Bloglar, Yorumlar, Twitter, Youtube, Haber siteleri mecralarında araştırma yapılmış ve Facebook ve Instagram paylaşımları araştırmaya dahil edilmemiştir.

Araştırma tarihi: Rapor 9 Mart – 19 Nisan 2020 tarihlerini kapsamaktadır.

Analiz Edilen Markalar: TRT1, Kanal D, Show TV, Start TV, FOX TV, TV8, ATV, Netflix, Blu TV

Rapora ulaşmak için tıklayınızTV-DİJİTAL YAYIN - Gündem Analizi (9 Mart - 19 Nisan 2020)